خشکی واژن بعد از سقط جنین

خشکی واژن بعد از سقط جنین به دلیل تغییر در میزان ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون است. در واقع، سطح این هورمون‌ها پس از زایمان به طور چشمگیری کاهش می‌یابد که می‌تواند باعث خشک شدن واژن شود. البته خشکی واژن بعد زایمان و به طور کلی، به هر دلیل دیگری، قابلیت درمان دارد که در ادامه با آن آشنا می‌شوید خشکی واژن بعد از سقط جنین.

خرید قرص سایتوتک در داروخانه

خرید قرص سایتوتک در داروخانه

در این مقاله می‌خوانید:

 • خشکی واژن چیست؟
 • خشکی واژن در بارداری
 • خشکی واژن بعد از زایمان
 • خشکی واژن در شیردهی
 • بهترین راه درمان خشکی واژن (بهترین درمان خشکی واژن)
 • درمان خشکی واژن در طب سنتی
 • درمان خانگی خشکی واژن
 • پاسخ به سوالات رایج

خشکی واژن بعد از سقط جنین چیست؟

خشکی واژن بعد از سقط جنین خشک شدن واژن به این معنا است که بدن شما مخاط دهانه رحم زیادی تولید نمی‌کند. به علاوه، در داخل یا اطراف واژن به شما احساس خارش و خشکی دست می‌دهد. از این نظر، حتی ممکن است در حین رابطه جنسی نیز درد داشته باشید. این نوع خشک شدن یک مشکل کاملا رایج است که بسیاری از زنان حداقل در مقطعی از زندگی خود با آن مواجه می‌شوند.

قرص سایتوتک برای بارداری

قرص سایتوتک برای بارداری

تغییر در ترشحات واژن در دوران بارداری غیرمعمول نیست.

تجربه تغییر در ترشحات واژن در دوران بارداری غیرمعمول نیست. در بیشتر موارد، افراد باردار به دلیل سطوح بالاتر استروژن، متوجه افزایش ترشحات واژن خود می‌شوند. این ترشحات به محافظت در برابر عفونت‌های وارده به رحم کمک می‌کنند. بنابراین مفید هستند. در نتیجه، خشکی واژن در این دوران کمتر دیده می‌شود، اما ممکن است در بعضی از موارد اتفاق بیفتد. بسیاری از افراد در طول بارداری متوجه کاهش میل جنسی خود می‌شوند که ممکن است رابطه جنسی را برای آن‌ها دردناک کند. در نتیجه، هرگز نباید خود را مجبور به رابطه زناشویی کنید و مخصوصاً اگر روحیه لازم را ندارید، این موضوع را به همسر خود اطلاع دهید خشکی واژن بعد از سقط جنین.

 

خشکی واژن بعد از زایمان

بعد از زایمان، هورمون‌های بدن شما به سرعت تغییر می‌کنند. در دوران بارداری، بدن شما دارای سطوح بسیار بالایی از هورمون‌های استروژن و پروژسترون است که پس از زایمان، سطح آن‌ها به طور ناگهانی کاهش می‌یابد. در نتیجه، برخی از زنان بعد از زایمان متوجه گرگرفتگی و خشک شدن واژن می‌شوند. این به دلیل تغییرات هورمونی است، زیرا بدن شما برای باردار نشدن خود را تنظیم می‌کند. این بدان معناست که حتی در صورت زایمان سزارین نیز ممکن است تغییراتی را در واژن و فرج خود مشاهده کنید و این‌طور نیست که خشکی واژن بعد از زایمان طبیعی فقط اتفاق بیفتد.

آمپول ضد بارداری

آمپول ضد بارداری

خشکی واژن در شیردهی

خشکی واژن بعد از سقط جنین تغذیه با شیر مادر نیز می‌تواند سطح استروژن شما را کاهش داده و واژن را بیشتر خشک کند. برخی از زنان در تمام مدت شیردهی خود دچار کمبود روان و مرطوب بودن واژن می‌شوند که می‌تواند آزاردهنده و حتی دردناک باشد.
لازم به ذکر است که خشکی واژن بعد از یائسگی نیز ممکن است که این مورد هم به دلیل تغییرات هورمونی رخ می‌دهد. حتی بعضی از زنان ممکن است خشکی واژن بعد از لیزر را نیز تجربه کنند. در بعضی دیگر از موارد نیز پزشکان بین خشکی واژن و عفونت نوعی ارتباط پیدا کرده‌اند.

اسپند باعث سقط جنین

اسپند باعث سقط جنین

بهترین راه درمان خشکی واژن (بهترین درمان خشکی واژن)

هورمون‌های شما به تدریج به سطح قبل از بارداری خود باز می‌گردند.

هورمون‌های شما به تدریج به سطح قبل از بارداری خود باز می‌گردند. به همین دلیل، خشکی واژن پس از زایمان خود به خود از بین می‌رود. با این حال، اگر در حال شیردهی باشید، این خشکی ممکن است زمان بیشتری طول بکشد. در واقع، در اغلب مادران شیرده، خشکی و خارش فرج پس از زایمان تا زمانی که شیردهی به پایان نرسد، کاملاً از بین نمی‌رود. در این مدت، یک سری راهکارهایی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید واژن خود را مرطوب نگه دارید. پس خشکی واژن درمان دارد خشکی واژن بعد از سقط جنین.

بهترین قرص برای خشکی واژن

خشکی واژن بعد از سقط جنین قرص خوراکی اوسپمیفن (Ospemifene) می‌تواند خشکی در ناحیه واژن و مقاربت جنسی دردناک را درمان کند. پس به نوعی، بهترین دارو برای خشکی واژن محسوب می‌شود. با این حال، این قرص برای کسانی است که در دوران یائسگی خود قرار دارند. در واقع، برای خانم‌هایی که تازه زایمان کرده‌اند و شیردهی دارند، قرصی توصیه نمی‌شود. هم‌چنین، بهتر است دنبال قیمت لیزر خشکی واژن نیز نگردید. در عوض، روش‌های دیگری که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم را امتحان کنید تا بدون هزینه زیاد یا نگرانی بابت عوارض جانبی، خشکی موقت واژن خود را برطرف کنید.

از کجا بفهمیم جنین سقط شده

از کجا بفهمیم جنین سقط شده

بهترین ژل برای خشکی واژن

خشکی واژن در شیردهی و بعد از زایمان را می‌توان با کمک محصولات روان کننده قابل تحمل کرد. در واقع، ژل‌ها و روان کننده‌هایی هستند که می‌توانند به کاهش اصطکاک در حین رابطه جنسی به هنگام خشکی این ناحیه کمک کنند. انواع مختلفی از این محصولات عبارتند از:

 • روان کننده‌های بر پایه آب: این‌ها یک نوع رایج روان‌کننده هستند که می‌توانند در نسخه‌های گلیسیرین یا بدون گلیسیرین عرضه شوند. این روان کننده‌ها مخصوصاً اگر از کاندوم استفاده می‌کنید، گزینه خوبی هستند.
 • روان کننده‌های بر پایه سیلیکون: این روان کننده‌های ضد حساسیت تاثیر طولانی دارند و هم‌چنین، برای استفاده به همراه کاندوم ایمن هستند.
 • روان کننده‌های مبتنی بر روغن: این‌ها معمولاً هزینه کمتری دارند، اما توصیه می‌‌شود که آن‌ها را با کاندوم استفاده نکنید.
 • روان کننده‌های طبیعی: این‌ها از مواد گیاهی طبیعی و ارگانیک ساخته شده‌اند و اغلب گیاهی و پایدار هستند. به همین دلیل، هیچ خطری برای واژن شما ندارند؛ هر چند که ماندگاری آن‌ها کم است.

 

درمان خشکی واژن در طب سنتی

برای خشکی واژن می‌توانید درمان‌های طب سنتی مانند استفاده از بعضی مواد طبیعی را نیز امتحان کنید. دو نمونه مهم از این روش‌ها عبارتند از:

درمان خشکی واژن با عسل

خشکی واژن بعد از سقط جنین عسل خالص رقیق شده یکی از درمان‌های طبیعی موثر و کم‌هزینه برای خشکی در ناحیه واژن است که می‌تواند کمک کننده باشد. برای استفاده، یک قاشق چای خوری عسل را در یک فنجان آب بریزید و خوب مخلوط کنید. عسل باید به طور کامل در آب حل شود تا در نهایت بتوانید محلول را روزانه به واژن خود بمالید و سپس با آب گرم بشویید.

درمان خشکی واژن با رازیانه

بررسی‌های انجام شده در مورد اثر رازیانه بر آتروفی واژن در زنان یائسه نشان داد که رازیانه می‌تواند تعداد سلول‌های سطحی واژن را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. در نتیجه PH واژن و علائم عینی و ذهنی آتروفی واژن از جمله، رنگ پریدگی، خارش، خشکی و دیسپارونی کاهش می‌یابد. پس مصرف این گیاه نیز توصیه می‌شود.

 

درمان خانگی خشکی واژن

خشکی واژن درمان خانگی نیز دارد. توصیه‌های ما در زمینه خشکی واژن پس از زایمان عبارتند از:

 • قبل از رابطه جنسی از روان کننده‌های بر پایه آب استفاده کنید.
 • از مرطوب کننده‌های واژن که مخصوص خشکی فرج طراحی شده‌اند کمک بگیرید.
 • اطراف واژن خود را با آب بشویید و از صابون‌های عطردار استفاده نکنید.
 • سعی کنید قبل از رابطه جنسی، بیشتر پیش نوازی داشته باشید.
 • آب فراوان بنوشید و بدن خود را هیدراته نگه دارید.

 

۱- خشکی واژن از علائم بارداری است؟

تغییرات هورمونی، کم آبی بدن و عفونت‌های واژن، همگی می‌توانند در خشک شدن واژن در هنگام بارداری موثر باشند. با این حال، نمی‌توان خشکی واژن در اوایل بارداری را به همه افراد تعمیم داد.

What is vaginal dryness?

۲- خشکی واژن باعث نازایی می‌ شود؟

خشکی در ناحیه واژن ارتباط مستقیمی با ناباروری ندارد، اما می‌تواند ناشی از نوعی مشکل یا بیماری باشد که بارداری را دشوار می‌کند. به عنوان مثال، اگر خشکی ناشی از عفونت یا سندرم خاصی باشد، به هر حال ابتدا باید آن مشکل را درمان کنید و سپس، به فکر باردار شدن باشید.

Vaginal dryness

کلام آخر

خشکی واژن بعد از زایمان وضعیتی است که به دلیل کاهش هورمون‌های استروژن و پروژسترون شما رخ می‌دهد. این خشکی می‌تواند رابطه جنسی را برای شما دردناک کند و حتی باعث سوزش و خارش شود. به همین دلیل است که نوشیدن آب زیاد و استفاده از لوبریکانت‌ به هنگام رابطه جنسی را توصیه می‌کنیم تا بتوانید واژن خود را مرطوب نگه دارید. البته همیشه بهتر است برای این مشکلات، مستقیماً به متخصص زنان مراجعه کنید تا تحت تشخیص و درمان دقیق‌تری قرار بگیرید خشکی واژن بعد از سقط جنین.

Vaginal dryness

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Recipe Rating