نارسایی رحم بعد از سقط جنین

نارسایی رحم بعد از سقط جنین  یکی از مشکلات دوران بارداری است که برای برخی خانم‌ها ایجاد می‌شود. اگر در معاینات دوره بارداری مشخص شده است که دهانه رحم شما زودتر از زمان مناسب باز شده است، دچار نارسایی دهانه رحم هستید. در این مطلب توضیح می‌دهیم که این عارضه چه تغییراتی در دهانه رحم ایجاد می‌کند؟ چه علائمی دارد؟ چرا برخی افراد دچار این مشکل می‌شوند؟ کدام عوامل ریسک ابتلا به این عارضه را افزایش می‌دهند؟ این نارسایی چه مشکلاتی را برای مادر و جنین ایجاد می‌کند؟ چگونه پزشک آن را تشخیص می‌دهد؟ راه درمان آن چیست و چگونه می‌توان از آن پیشگیری کرد؟

خرید قرص سایتوتک

 

خرید قرص سایتوتک در داروخانه

 

درصورتی‌که دچار مشکلاتی در بارداری شده یا علائم مشکوکی دارید، حتما به دکتر زنان و زایمان مراجعه کنید. برای ارتباط با دکتر زنان می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد نارسایی رحم بعد از سقط جنین.

نارسایی دهانه رحم چیست؟

نارسایی رحم بعد از سقط جنین دهانه رحم در قسمت پایینی رحم قرار دارد و به واژن می‌رسد. زمانی که باردار نیستید، دهانه رحم بسته و سفت است. اما در زمان بارداری دهانه رحم به‌مرور نرم، کوتاه و باز می‌شود. این شرایط شما را برای زایمان آماده می‌کند. نارسایی دهانه رحم یکی از عوارض بارداری است که برای برخی خانم‌ها به وجود می‌آید.

تکرر ادرار پس از سقط

 

تکرر ادرار پس از سقط

 

این عارضه از بیماری های دهانه رحم است و باعث می‌شود که دهانه رحم در دوره بارداری خیلی زود باز شده و باعث زایمان زودرس یا سقط جنین می‌شود. ضعیف‌شدن بافت دهانه رحم علت بروز این مشکل است. در بارداری سالم دهانه رحم باید تا اواخر سه‌ماهه سوم سفت و بسته باشد. اواخر بارداری به‌آرامی کوتاه‌تر، بازتر و نرم‌تر می‌شود. در این حالت مادر برای زایمان آماده شده و نوزاد راحت‌تر خارج می‌شود. نارسایی دهانه رحم معمولا بدون درد و انقباض است و تشخیص آن راحت نیست. از هر ۱۰۰ بارداری یک بارداری ممکن است با این مشکل همراه باشد.

علائم نارسایی رحم بعد از سقط جنین

در بسیاری از مواقع نارسایی دهانه رحم علائم و نشانه‌ای ندارد. معمولا در سه‌ماهه دوم بعد از سقط جنین این مشکل تشخیص داده می‌شود. اگر قبلا سابقه سقط جنین داشته یا عوامل خطر این عارضه را دارید، باید برای تشخیص به‌موقع به دکتر زنان مراجعه کنید. در هفته ۱۶ تا ۲۰ بارداری باید بررسی‌ها انجام شود. گاهی ممکن است در هفته ۱۴ تا ۲۰ بارداری علائم زیر ظاهر شود.

 • احساس ناراحتی خفیف
 • لکه بینی
 • احساس فشار در لگن
 • کمردرد نارسایی رحم بعد از سقط جنین
 • گرفتگی خفیف شکم
 • تغییر در ترشحات واژن
 • خونریزی واژینال در بارداری به صورت خفیف

در صورت بروز هر یک از علائم ذکر شده در طول بارداری حتما به دکتر زنان مراجعه کنید. برای ارتباط با دکتر زنان می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

داروی گیاهی برای پریود شدن

 

داروی گیاهی برای پریود شدن

 

علت نارسایی دهانه رحم

علت دقیق نارسایی دهانه رحم مشخص نیست. هر خانمی ممکن است در طول بارداری دچار این مشکل شود. اما برخی شرایط می‌توانند این مشکل را ایجاد کنند. از جمله:

 • تشکیل غیرطبیعی رحم یا دهانه رحم
 • سابقه جراحی دهانه رحم
 • دهانه رحم کوتاه
 • آسیب‌دیدگی رحم ناشی از سقط جنین یا زایمان قبلی
 • قرارگرفتن در معرض هورمون مصنوعی دی اتیل استیل بسترول

عوارض شایع بارداری و سقط جنین

 

عوارض شایع بارداری و سقط جنین

 

عوامل خطر نارسایی دهانه رحم

برخی عوامل ممکن است احتمال ابتلا به این عارضه را افزایش دهند. البته بسیاری از خانم‌ها بدون داشتن عوامل خطر در طول بارداری دچار این مشکل می‌شوند. از مهم‌ترین عوامل خطر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ترومای دهانه رحم: گاهی ممکن است نتایج آزمایش پاپ‌اسمیر غیرطبیعی باشد و برای درمان ناهنجاری دهانه رحم جراحی انجام شود. این نوع جراحی‌ها می‌توانند احتمالا نارسایی دهانه رحم در بارداری را افزایش دهند. معمولا پارگی دهانه رحم در زایمان قبلی باعث بروز این مشکل نمی‌شود.
 • نژاد: در میان نژادهای مختلف زنان سیاه‌پوست بیشتر دچار این عارضه می‌شوند نارسایی رحم بعد از سقط جنین.
 • شرایط مادرزادی: برخی از ناهنجاری‌های رحمی و اختلالات ژنتیکی می‌توانند باعث بروز این مشکل شوند. به‌عنوان‌مثال یک اختلال ژنتیکی روی پروتئین فیبری بافت همبند (کلاژن) تاثیر گذاشته و باعث نارسایی می‌شود.

عفونت و سقط جنین

 

عفونت و سقط جنین

 

عوارض نارسایی دهانه رحم

نارسایی رحم بعد از سقط جنین باز شدن دهانه رحم به‌ویژه در سه‌ماهه دوم بارداری می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد. از مهم‌ترین خطرات آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • زایمان زودرس
 • سقط جنین

تشخیص نارسایی دهانه رحم

تشخیص نارسایی دهانه رحم مشکل بوده و گاهی نمی‌توان آن را تشخیص داد؛ به‌ویژه در افرادی که بارداری اول دچار این مشکل می‌شوند. پزشک باید تمامی علائم را بررسی کرده و در مورد سوابق پزشکی سوال کند. اگر قبلا در سه‌ماهه دوم بارداری سقط جنین داشته‌اید یا روی دهانه رحم عمل جراحی انجام داده‌اید، حتما باید به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر درگذشته سابقه زایمان در سه‌ماهه دوم بارداری را داشته یا دهانه رحم شما بدون درد و انقباض رحم باز شده باشد، متخصص زنان می‌تواند این عارضه را تشخیص دهد.

به نقل از mayoclinic در رابطه با انجام آزمایش تشخیص نارسایی دهانه رحم قبل از بارداری:

هیچ آزمایشی وجود ندارد که بتوان قبل از بارداری انجام داد و به طور قابل اعتمادی نارسایی دهانه رحم را پیش‌بینی کرد. بااین‌حال، آزمایش‌های خاصی که قبل از بارداری انجام می‌شوند، مانند MRI یا سونوگرافی، می‌توانند به تشخیص ناهنجاری‌های رحمی که ممکن است باعث این عارضه شوند، کمک می‌کنند.

برخی آزمایش‌ها و روش‌های تشخیصی به مشخص‌شدن این عارضه در سه‌ماهه دوم بارداری کمک می‌کنند. در ادامه هر یک را به شما توضیح می‌دهیم نارسایی رحم بعد از سقط جنین.

۱. سونوگرافی ترانس واژینال

از سونوگرافی ترانس واژینال برای بررسی طول دهانه رحم و بیرون‌زدگی غشا از دهانه رحم استفاده می‌شود. برای انجام این آزمایش مبدل باریک دستگاه سونوگرافی در واژن قرار می‌گیرد. دستگاه امواج صوتی را ارسال کرده و تصویر روی مانیتور مشخص می‌شود. پزشک با مشاهده تصویر دهانه رحم می‌تواند مشکلات این ناحیه را تشخیص دهد.

۲. معاینه لگن

در معاینه گن پزشک باید بررسی کند که کیسه آمنیوتیک از دهانه رحم بیرون زده است یا نه. اگر در معاینه مشخص شود که غشای جنین وارد کانال دهانه رحم یا واژن شده است، این وضعیت نشانه نارسایی دهانه رحم است. همچنین متخصص زنان باید انقباضات رحم را بررسی کند و در صورت نیاز اقدامات لازم را انجام دهد.

۳. تست های آزمایشگاهی

نارسایی رحم بعد از سقط جنین اگر در معاینه لگن مشخص شود که غشای جنین وارد کانال دهانه رحم شده و در سونوگرافی نیز التهاب دهانه رحم تشخیص داده شود، نیاز به تست‌های آزمایشگاهی است. در این آزمایش باید نمونه‌ای از مایع آمنیوتیک (آمنیوسنتز) به آزمایشگاه فرستاده شود. در آزمایشگاه مشخص می‌شود که کیسه آمنیوتیک و مایع کوریو آمنیوتیت دچار عفونت است یا نه.

اگر دچار علائم مشکوکی هستید یا عوامل خطر مربوط به نارسایی دهانه رحم را دارید، حتما برای انجام آزمایش‌های تشخیصی به دکتر زنان مراجعه کنید. پزشک باتوجه‌به علائم و شرایط شما آزمایش‌های لازم را تجویز کرده و معاینه لگن را انجام می‌دهد. برای ارتباط با بهترین دکتر زنان می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

درمان نارسایی دهانه رحم

درمان این عارضه به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد. پزشک پس از بررسی وضعیت شما یکی از روش‌های زیر را برای درمان انتخاب می‌کند.

damage after abortion

۱. مصرف مکمل پروژسترون

اگر قبلا سابقه زایمان زودرس داشته باشید، پزشک برای جلوگیری از بروز مجدد این مشکل توصیه می‌کند به طور هفتگی نوعی هورمون پروژسترون به نام هیدروکسی پروژسترون کاپروات را تزریق کنید. تزریق هفتگی این هورمون در سه‌ماهه دوم و سوم انجام می‌شود. برای مصرف پروژسترون در بارداری در پیشگیری از نارسایی دهانه رحم تحقیقات مختلفی در حال بررسی هستند.

Abortion Complications

۲. سونوگرافی پی در پی

نارسایی رحم بعد از سقط جنین اگر قبلا سابقه زایمان زودرس داشته یا هر یک از عوامل خطر این عارضه در مورد شما صادق باشد، متخصص زنان سونوگرافی مکرر را توصیه می‌کند. شما باید از هفته ۱۶ تا ۲۴ بارداری هر دوهفته یک‌بار سونوگرافی انجام دهید. در این آزمایش طول دهانه رحم بررسی می‌شود. اگر پزشک تشخیص دهد که دهانه رحم در حال باز شدن است یا طول آن از حد استانداردی کوتاه‌تر شده است، از روش درمانی به نام سرکلاژ دهانه رحم استفاده می‌شود.

Does abortion damage

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Recipe Rating