قرص برای جلوگیری از بارداری

قرص برای جلوگیری از بارداری قرص ضد بارداری (همچنین به نام “قرص”) یک قرص روزانه است که حاوی هورمون هایی برای تغییر نحوه عملکرد بدن و جلوگیری از بارداری است. هورمون ها مواد شیمیایی هستند که عملکرد اندام های بدن را کنترل می کنند. در این حالت، هورمون های موجود در قرص، تخمدان ها و رحم را کنترل می کنند.

نام قرص ضد بارداری

 

نام قرص ضد بارداری

 

قرص جلوگیری چگونه کار می کند؟

بیشتر قرص‌های ضد بارداری «قرص‌های ترکیبی» هستند که حاوی ترکیبی از هورمون‌های استروژن و پروژسترون برای جلوگیری از تخمک‌گذاری (آزاد شدن تخمک در طول چرخه قاعدگی) هستند. اگر زن تخمک گذاری نکند، بارداری نمی تواند اتفاق بیفتد، زیرا تخمکی برای بارور شدن وجود ندارد.

این قرص همچنین با ضخیم شدن مخاط اطراف دهانه رحم عمل می کند، که ورود اسپرم به رحم و رسیدن به تخمک هایی که ممکن است آزاد شده باشد را دشوار می کند. هورمون‌های موجود در قرص همچنین گاهی اوقات می‌توانند بر پوشش داخلی رحم تأثیر بگذارند و چسبیدن تخمک به دیواره رحم را دشوار می‌کنند قرص برای جلوگیری از بارداری.

سقط جنین با ال دی

 

سقط جنین با ال دی

 

 

قرص را چگونه مصرف کنیم

اکثر قرص های ترکیبی در بسته های 21 روزه یا 28 روزه عرضه می شوند. یک قرص هورمونی هر روز تقریباً در همان زمان به مدت 21 روز مصرف می شود. بسته به بسته خود، یا به مدت 7 روز مصرف قرص های ضدبارداری را قطع می کنید (مانند بسته 21 روزه) یا قرصی را که فاقد هورمون است به مدت 7 روز مصرف می کنید (بسته 28 روزه). با قطع مصرف قرص های حاوی هورمون، پریود خواهید شد. برخی از افراد بسته 28 روزه را ترجیح می دهند زیرا به آنها کمک می کند عادت به مصرف هر روز یک قرص را حفظ کنند.

 

سقط جنین و کیست تخمدان

 

سقط جنین و کیست تخمدان

 

 

همچنین یک قرص ترکیبی موجود است که با ارائه یک قرص هورمونی به مدت 12 هفته و سپس قرص های غیرفعال به مدت 7 روز باعث می شود پریودها کمتر اتفاق بیفتند. با این کار تعداد پریودها به جای 1 در هر ماه به 1 در هر 3 ماه کاهش می یابد قرص برای جلوگیری از بارداری.

نوع دیگری از قرص‌هایی که ممکن است تعداد پریودهای ماهانه را تغییر دهد، قرص‌های پروژسترون با دوز پایین است که گاهی به آن مینی قرص نیز می‌گویند. تفاوت این نوع قرص های ضد بارداری با سایر قرص ها از این جهت است که فقط حاوی یک نوع هورمون – پروژسترون – به جای ترکیبی از استروژن و پروژسترون است. با تغییر مخاط دهانه رحم و پوشش داخلی رحم و گاهی اوقات با تأثیر بر تخمک گذاری نیز عمل می کند. مینی قرص ممکن است در پیشگیری از بارداری کمی کمتر از قرص های ترکیبی موثر باشد.

 

قرص را چه ساعتی مصرف کنیم

مینی قرص هر روز بدون وقفه مصرف می شود. فردی که قرص کوچک مصرف می کند ممکن است اصلا پریود نشود یا پریود نامنظم باشد. برای اثربخشی مینی قرص، باید هر روز در ساعت معینی مصرف شود، بدون اینکه هیچ دوزی را از دست بدهید قرص برای جلوگیری از بارداری.

قرص اورژانسی

 

 

قرص اورژانسی

 

هر نوع قرص ضدبارداری زمانی بهترین اثر را دارد که هر روز در ساعت مشخصی از روز مصرف شود، صرف نظر از اینکه قرار است رابطه جنسی داشته باشید یا خیر. این امر به ویژه در مورد قرص های پروژسترون بسیار مهم است.

برای 7 روز اول پس از شروع مصرف قرص، باید از نوع دوم پیشگیری از بارداری مانند کاندوم برای جلوگیری از بارداری استفاده کند. بعد از 7 روز، قرص باید به تنهایی برای جلوگیری از بارداری عمل کند. این زمان ممکن است بسته به نوع قرص و زمان شروع مصرف آن متفاوت باشد – بنابراین حتماً در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید. همچنین، ادامه استفاده از کاندوم برای محافظت در برابر بیماری های مقاربتی (STD) بسیار مهم است.

اگر قرص‌ها را فراموش کردید یا فراموش کردید، در برابر بارداری محافظت نمی‌شوید و به یک فرم پشتیبان کنترل بارداری مانند کاندوم نیاز دارید. یا باید برای مدتی رابطه جنسی را متوقف کنید. از مصرف قرص های دوستان یا اقوام خودداری کنید.

 

چقدر خوب کار می کند؟

در طول یک سال، از هر 100 زوج معمولی که برای جلوگیری از بارداری به قرص متکی هستند، 9 نفر حاملگی تصادفی خواهند داشت. البته این یک رقم متوسط ​​است و شانس باردار شدن بستگی به این دارد که آیا قرص های ضد بارداری خود را هر روز مصرف می کنید. قرص یک روش موثر پیشگیری از بارداری است، اما حتی یک روز از دست دادن آن، شانس باردار شدن را افزایش می دهد قرص برای جلوگیری از بارداری.

به طور کلی، اینکه هر نوع روش پیشگیری از بارداری چقدر خوب عمل می کند به چیزهای زیادی بستگی دارد. اینها شامل این است که آیا فرد دارای شرایط سلامتی است یا از داروها یا مکمل های گیاهی استفاده می کند که ممکن است در استفاده از آن اختلال ایجاد کند (به عنوان مثال، دارویی مانند آنتی بیوتیک ها می تواند بر عملکرد قرص تأثیر بگذارد). با پزشک خود صحبت کنید تا بررسی کنید که آیا هر چیزی که مصرف می کنید می تواند بر عملکرد قرص برای شما تأثیر بگذارد یا خیر.

قرص میفپریستون برای سقط

 

قرص میفپریستون برای سقط

 

اینکه یک روش خاص پیشگیری از بارداری چقدر خوب کار می کند همچنین به این بستگی دارد که آیا روش انتخاب شده مناسب است یا خیر – و اینکه آیا فرد همیشه استفاده صحیح از آن را به خاطر می آورد یا خیر.

 

محافظت در برابر بیماری های مقاربتی

قرص های ضد بارداری در برابر بیماری های مقاربتی محافظت نمی کند. زوج هایی که رابطه جنسی دارند (یا هر تماس جنسی صمیمی) باید همیشه از کاندوم همراه با قرص برای محافظت در برابر بیماری های مقاربتی استفاده کنند.

پرهیز (تصمیم به عدم داشتن رابطه جنسی یا هرگونه تماس جنسی صمیمی) تنها روشی است که همیشه از بارداری و بیماری های مقاربتی جلوگیری می کند.

قرص برای جلوگیری از بارداری عوارض جانبی احتمالی
قرص ضد بارداری یک روش ایمن و موثر برای جلوگیری از بارداری است. اکثر افرادی که قرص مصرف می کنند عوارض جانبی ندارند یا بسیار کم هستند. اگر عوارض جانبی رخ دهد، می توانند شامل موارد زیر باشند:

خونریزی قاعدگی نامنظم (شایع تر با مینی قرص)
حالت تهوع، سردرد، سرگیجه و حساسیت سینه
تغییرات خلق و خوی
لخته شدن خون (نادر در افراد زیر 35 سال که سیگار نمی کشند)
برخی از این عوارض جانبی طی 3 ماه اول مصرف قرص بهبود می یابند. زمانی که عوارض جانبی آزاردهنده باشد یا بهتر نشود، پزشک ممکن است مارک متفاوتی از قرص را تجویز کند.

قرص عوارض جانبی نیز دارد که بسیاری از کاربران از آن لذت می برند. معمولاً قاعدگی را سبک‌تر می‌کند، گرفتگی عضلات را کاهش می‌دهد و اغلب برای زنانی که مشکلات قاعدگی دارند تجویز می‌شود. مصرف قرص ترکیبی اغلب آکنه را بهبود می بخشد و برخی از پزشکان آن را برای این منظور تجویز می کنند. همچنین مشخص شده است که قرص های ترکیبی ضدبارداری در برابر برخی از انواع بیماری پستان، کم خونی، کیست تخمدان و سرطان تخمدان و آندومتر محافظت می کنند.

What is the birth control pill?

چه کسی از آن استفاده می کند؟

قرص برای جلوگیری از بارداری کسی که یادش باشد هر روز یک قرص مصرف کند و می‌خواهد از بارداری محافظت کند، می‌تواند از قرص‌های ضدبارداری استفاده کند.

در برخی موارد، شرایط پزشکی یا سایر شرایط، استفاده از قرص را کمتر موثر یا خطرناک تر می کند. به عنوان مثال، برای کسانی که لخته خون، مشکلات کبدی یا برخی از سردردهای میگرنی داشته اند، توصیه نمی شود. کسانی که خونریزی واژینال بدون دلیل داشته اند (خونریزی که در دوره قاعدگی آنها وجود ندارد) یا فکر می کنند ممکن است باردار باشند، باید با پزشک خود صحبت کنند.

Birth Control Pill

 

چگونه آن را دریافت می کنید؟

یک پزشک یا یک پرستار (NP) باید قرص را تجویز کند. آنها در مورد سلامت و سابقه پزشکی خانوادگی یک دختر می پرسند و یک معاینه انجام می دهند که ممکن است شامل معاینه لگن نیز باشد. اگر پزشک یا NP قرص های ضد بارداری را تجویز کند، توضیح می دهد که چه زمانی مصرف قرص را شروع کنید و در صورت فراموشی قرص ها چه کاری انجام دهید.

پزشک یا NP ممکن است بخواهد چند ماه بعد فشار خون را چک کند و مطمئن شود که مشکل دیگری وجود ندارد. پس از آن، دخترانی که رابطه جنسی دارند، باید هر 6 ماه تا یک سال یکبار یا طبق توصیه، معاینه معمولی داشته باشند.

Emergency Contraceptive Pills to Avoid Pregnancy

 

قیمت آن چند است؟

قرص برای جلوگیری از بارداری این قرص معمولاً بسته به نوع آن بین 0 تا 50 دلار در ماه هزینه دارد. بسیاری از کلینیک های بهداشت و تنظیم خانواده (مانند برنامه ریزی والدین) قرص های ضد بارداری را با قیمت کمتری می فروشند. علاوه بر این، قرص های ضد بارداری و ویزیت پزشک تحت پوشش بسیاری از طرح های بیمه سلامت قرار دارند.

 

How effective is the birth control pill?

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Recipe Rating