علل سقط جنین چیست ؟

علل سقط جنین حدودا 50 الی 60 درصد از سقط های جنین ، به دنبال ناهنجاری ها و اختلالات کروموزومی رخ می دهند. توجه داشته که در این موارد ، احتمال سقط جنین معمولا تکرار نشده و ریسک بروز آن در بارداری های بعدی ، تقریبا 10 الی 15 درصد خواهد بود. لازم به ذکر است چنانچه در بانوان جوان ، سه بار سقط جنين و در خانم های مسن 2 مرتبه این اتفاق رخ دهد ؛ نیاز به بررسی های پزشکی ضرورت خواهد یافت تا بدین ترتیب ، علت زمینه ای سقط مشخص شده و اقداماتی در راستای درمان سقط مکرر ، صورت پذیرد. ناگفته نماند که به جز ناهنجاری ها و مشکلات کروموزومی ، مسائل دیگری ؛ همچون بیماری های زمینه ای اعم از دیابت ، اختلالات غدد داخلی ، تیروئید و مواردی از این قبیل ؛ نیز می توانند به سقط منتج گردند. از دیگر عوامل زمینه ساز این عارضه ، می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 • نارسایی تخمدان
 • بیماری های ساختاری رحم ؛ نظیر رحم دیواره دار ، نارسایی گردنه رحم و غیره
 • عوامل محیطی ؛ مانند آلودگی های محیطی ، اشعه رادیولوژی ، مصرف الکل و دخانیات و از این قبیل موارد
 • بالا بودن سن مادر ؛ باید توجه داشت که بالا بودن سن مادر ، سبب کاهش کیفیت تخمک گذاری و متعاقبا باروری می شود و در صورت وقوع بارداری نیز به افزایش شانس سقط جنین می انجامد.

داروی سقط جنین

خرید قرص سقط جنین 

دکتر برای سقط جنین

دکتر برای سقط جنین در این بخش از مقاله به تبیین مهم ترین علامت سقط جنین پرداخته ایم. رایج ترین و بدیهی ترین نشانه سقط جنين عبارتست از خونریزی از واژن ؛ که شدت خونریزی واژن ، با توجه به نوع سقط متفاوت است. لازم به ذکر است که سقط ، می تواند به دو صورت ناقص یا کامل اتفاق بیفتد. در صورتی که سقط کامل رخ دهد ، ماحصل بارداری به طور کامل دفع خواهد شد ؛ در نتیجه دهانه رحم مادر باز شده و درد شروع می شود و خونریزی به تدریج قطع شده و دهانه رحم بسته خواهد شد. حال آن که چنانچه سقط ناقص اتفاق بیفتد ، مقداری از نتیجه بارداری دفع شده و مقداری از آن باقی خواهد ماند ؛ در این نوع از سقط شدت خونریزی ، تدریجا افزایش می یابد دکتر برای سقط جنین.

سقط جنین با قرص سایتوتک

سقط جنین با قرص سایتوتک

عوارض سقط جنین

علل سقط جنین در صورتی که سقط جنین ، به شکل خود به خودی رخ دهد ؛ عمدتا عارضه ای در پی نخواهد داشت و فرد می توند 3 الی 6 ماه بعد دوباره اقدام به بارداری نماید. اما اگر سقط جنين از نوع القایی یا از نوع جنایی ( غیرقانونی ) باشد ، عوارض متعددی به دنبال خواهد داشت. مقصود از سقط القایی جنین ؛ مواردی است که بهترین متخصص زنان و زایمان تهران ، بنا به برخی علل پزشکی ، دستور سقط را به صورت مجاز صادر می نماید. البته لازم به ذکر است که عوارض سقط القایی به مراتب ، کمتر از سقط جنایی جنین است علل سقط جنین.

سقط جنین با قرص

سقط جنین با قرص

علل سقط جنین چرا که سقط القایی تحت نظر متخصص زنان و در شرایطی بهداشتی و استریل انجام می گیرد. این در حالی است که سقط جنایی ، در مراکز نامعتبر و غیراستریل انجام شده و قاعدتا منجر به بروز عوارض و خطرات بسیاری ؛ از جمله بروز عفونت ، صدمه به رحم و روده ، چسبندگی و بسته شدن لوله های فالوپ ، خونریزی شدید و حتی مرگ مادر خواهد شد.

مراقبت های بعد از سقط جنین

علل سقط جنین خانم هایی که سقط جنین داشته اند ، عموما وضع عمومی مناسبی نخواهند داشت ، از این رو بهترین متخصص زنان تهران ، به منظور بهبود هر چه سریع تر مادر دستورالعمل های خاصی را ارائه می نماید که قاعدتا رعایت آن ها می تواند در بهبود حال عمومی مادر و همچنین کاهش عوارض جانبی ناشی از سقط ، مثمر ثمر واقع گردد.

روش های سقط جنین

روش های سقط جنین

 1. پیش از هر چیز توصیه می شود که مادر حتما به مدت 24 الی 48 ساعت پس از سقط ، به خوبی در منزل استراحت نماید.
 2. استفاده از کیسه های گرمایشی ؛ از جمله دستورات مراقبتی پس از سقط جنين می باشد که در کاهش گرفتگی و دردهای عضلانی شکم بسیار موثر است.
 3. از دیگر مواردی که جهت کاهش گرفتگی و درد ناشی از سقط می تواند اثرگذار باشد ، مصرف داروهایی از قبیل بروفن می باشد. البته بدین منظور نباید خودسرانه عمل کرده و حتما باید با پزشک معالج مشورت گردد.
 4. ماساژ شکم در موضع گرفتگی ، نیز از دیگر موارد کمک کننده در کاهش دردهای عضلانی شکم به شمار می رود.
 5. توجه داشته باشید که پس از سقط جنین ، سینه ها با حساسیت مواجه خواهند شد ؛ بهترین دکتر زنان ، غالبا جهت تسکین حساسیت پستان ها ، توصیه به استفاده از سوتین مناسب می نماید علل سقط جنین.

اهمیت تغذیه پس از سقط جنین

علل سقط جنین از آن جا که بدن مادر پس از سقط تضعیف می گردد ، در خصوص تغذیه بعد از سقط جنين ، توجه داشته باشید که مصرف مواد غذایی سرشار از آهن ، کلسیم و منیزیم بسیار مفید بوده و مادر با مصرف آن ها می تواند سریع تر بهبود یافته و همچنین به تقویت سیستم عصبی و عملکرد عضلات خود پرداخته و از ابتلا به افسردگی مصون گردد. همچنین لازم به ذکر است که طی دوره نقاهت پس از سقط جنین باید از مصرف برخی مواد غذایی ؛ نظیر شیر پر چرب ، گوشت قرمز ، نشاسته های کم فیبر و شیرینی جات پرهیز شود ؛ زیرا این قبیل مواد خوراکی می توانند موجب تشدید التهاب و درد و همچنین نوسان قند خون شوند.

درد بعد از سقط جنین

درد بعد از سقط جنین

آیا خونریزی بعد از سقط جنین مسئله ای طبیعی است ؟

اکثر خانم ها پس از سقط جنین ، با خونریزی خفیف تا شدید مواجه هستند ؛ همچنین برخی خانم ها بعد از سقط با لخته های خون روبرو خواهند بود. اما در صورتی که مدت زمان خونریزی طولانی شده ( 12 ساعت یا بیشتر ) و به صورت مدام رخ دهد ، تا جایی که نتوان با استفاده از یک یا دو پد آن را مهار کرد ؛ حتما باید با بهترین جراح و متخصص زنان در تهران تماس بگیرید علل سقط جنین.

 • از جمله فعالیت هایی که موجب سقط جنین نمی شود به موارد زیر می توان اشاره کرد :
 • رابطه جنسی
 • ورزش کردن و فعالیت هایی مثل پیاده روی
 • کار کردن

چه عواملی خطر سقط جنین را افزایش می دهد ؟

 • معمولا خانم هایی که در سنین بالای 35 سال قرار دارند ، بیشتر در معرض سقط هستند. بررسی ها نشان می دهد حدود 20 درصد از بانوانی که در 35 سالگی اقدام به بارداری کردند. ریسک سقط کردن جنین داشتند که این آمار در 40 سالگی به 40 درصد و در 45 سالگی به 80 درصد افزایش پیدا می کند.
 • اغلب خانم هایی که سابقه سقط جنین در گذشته داشته اند ، ریسک بیشتری دارند.
 • داشتن بیماری های مزمن نظیر دیابت کنترل نشده نیز ، ریسک سقط را بالا می برد.
 • خانم هایی که سیگار و الکل مصرف می کنند.
 • همچنین اضافه وزن و یا لاغری بیش از حد با ریسک سقط کردن جنین ارتباط مستقیمی دارد.
 • ممکن است برخی آزمایش های تهاجمی قبل از زایمان نظیر آمنیوسنتز و یا نمونه برداری از پرزهای کوریونی موجب سقط شود.

Causes of abortion

آیا سقط جنین درد دارد ؟

علل سقط جنین ممکن است سقط جنین با درد و گرفتگی همراه باشد. تجربه سقط در همه افراد یکسان نیست و برخی بانوان این مشکل را به راحتی مدیریت می کنند. شدت درد و عوارض جانبی بستگی به نوع سقطی که انجام می شود ، دارد. اتساع و تخلیه ، آسپیراسیون خلاء و سقط دارویی سه نوع از رایج ترین سقط ها هستند.

Women Have Abortions

نشانه های سقط ناقص چیست ؟

گاهی اوقات در حاملگی ها ، سقط ناقص جنین اتفاق می افتد ، این اصطلاح ممکن است کمی گمراه کننده باشد. زیرا اینگونه به نظر می رسد که سقطی اتفاق نیفتاده است در حالی که سقط اتفاق افتاده. اما هنوز مقداری از بقایای آن در رحم باقی مانده است. که از نشانه های می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • خونریزی که بیشتر از 3 هفته طول می کشد.
 • خونریزی که بیشتر از حد انتظار است.
 • خونریزی که بعد از چند روز کمتر نمی شود.
 • تب بالا
 • گرفتگی مزمن و یا درد علل سقط جنین

Miscarriage

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Recipe Rating