سقط جنین با روش ساکشن

سقط جنین با روش ساکشن در حال حاضر روش‌های جراحی متنوعی برای سقط جنین در دسترس است که یکی از آن‌ها روش ساکشن آسپیراسیون می‌باشد روش‌های دیگر اتساع و تخلیه (D & E)، اتساع و استخراج نیز برای پایان دادن به بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خرید قرص سقط جنین

خرید قرص سقط جنین 

به گزارش سایت زنان، روش ساکشن، یکی از روش‌های سقط جنین با جراحی است که بین هفته ششم تا شانزدهم بارداری کارایی دارد. روش ساکشن به نام‌های دیگری مانند ساکشن آسپیراسیون، کورتاژ با ساکشن، یا آسپیراسیون واکیوم نیز خوانده می‌شود.

روش های سقط جنین

روش های سقط جنین

تمام این روش‌های سقط جنین باید زیر نظر پزشک انجام شود و پزشک برای تسکین درد به شما آرام بخش و مسکن تجویز خواهد کرد.

برای انجام سقط جنین با روش ساکشن، در ابتدا دهانه رحم به صورت موضعی بی حس می‌شود و سپس دستگاهی به نام اسپکولوم وارد واژن شود تا شده باز شده و با دستگاه تناکولوم (ابزار جراحی با دسته بلند و یک گیره در پایان) و میله‌های جاذب متصل به دستگاه ساکشن، مکش جفت و جنین انجام می‌شود.

ساکشن، باید زیر نظر پزشک انجام شود و معمولاً ۱۵-۱۰ دقیقه طول می‌کشد، اما بعد از جراحی با ساکشن، برای بهبودی بیش‌تر، باید برای چندین ساعت در کلینیک تحت مراقبت باشید. معمولاً پزشک برای جلوگیری از عفونت و بروز عوارض جانبی شدید، به شما آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند.

عوارض سقط جنین با روش ساکشن

• گرفتگی
• تهوع
تعریق
احساس ضعف
خونریزی سنگین و یا طولانی مدت
لخته شدن خون
آسیب به گردن رحم
سوراخ شدن رحم

عوارض جانبی دیگر

عفونت ناشی از بافت باقی مانده در رحم یا بیماری مقاربتی و یا وجود باکتری در رحم می‌تواند موجب عوارض جانبی دیگری مانند تب، درد، حساسیت به لمس شکم و بافت اسکار شود.
اگر عوارض جانبی در شما ماندگار بود و یا وضعیت شما بدتر شد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

بهترین زمان مصرف قرص سایتوتک

بهترین زمان مصرف قرص سایتوتک

چرا با وجود عوارض باز هم روش ساکشن جنین؟

ساکشن جنین و یا هر روش دیگر برای سقط جنین عوارض دارد. دلایل برخی از زنان برای انتخاب سقط جنین با روش ساکشن دسترسی آسان‌تر و میزان موفقیت بالاتر این روش نسبت به سقط جنین با دارو است. علاوه بر این، سقط جنین با استفاده از ساکشن جنین، کوتاه‌تر و موفقیت آمیزتر بوده و نیاز کمتری به مراجعه به پزشک و پیگیری‌های بعدی دارد.

میزان ایمنی سقط جنین با روش ساکشن

اگر چه هر ساله تعداد زنانی که در ایالات متحده از سقط جنین با قرص استفاده می‌کنند، در حال افزایش است، اما در حال حاضر روش ساکشن رایج‌ترین روش سقط جنین در ۱۲ هفته اول بارداری است. در سال ۲۰۱۰، حدود ۷۲% از تمام سقط جنین‌های سه ماهه اول، با روش ساکشن جنین بوده است.

سقط جنین خانگی

سقط جنین خانگی

در واقع روش ساکشن جنین یکی از روش‌های رایج و ایمن پزشکی برای سقط جنین است. تنها ۱۳ نفر از ۱۰۰۰ زنی که در ۱۲ هفته اول بارداری، با روش ساکشن (آسپیراسیون) سقط جنین انجام می‌دهند، عارضه‌های جدی را تجربه می‌کنند که باید برای مداوا به بیمارستان مراجعه کنند.

خطر مرگ در اثر سقط جنین با روش ساکشن کمتر از ۱ در ۱۰۰۰۰۰ است که این میزان خطر مرگ بسیار کمتر از خطر مرگ در زایمان است. اطلاعات از مراکز کنترل بیماری‌ها (CDC) نشان می‌دهد که خطر مرگ ناشی از سقط جنین حدود ۰٫۶ در ۱۰۰۰۰۰ مورد بوده است. این خطر در مقایسه با خطر مرگ برداشتن لوزه (۳ مورد در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر) نیز بسیار ناچیز است.

سقط جنین با روش ساکشن جنین چقدر موفقت آمیز است؟

استفاده از روش ساکشن جنین تا پایان سه ماهه اول بارداری در حدود ۹۹٫۵% موفقیت آمیز است، در آن ۰٫۵% که این روش برای سقط جنین در آن‌ها مؤثر نبوده است، این روش باید تکرار شود.

آیا ممکن است بعد از سقط جنین با روش ساکشن زن هنوز باردار باشد؟

گاهی اوقات، سقط جنین اولیه در پایان دادن به بارداری موفق نمی‌شود. احتمال این رویداد کمتر از یک در هزار مورد است؛ در چنین مواردی، استفاده از روش سقط دیگری به بیمار توصیه می‌شود، زیرا احتمالاً اولین سقط، اثرات نامطلوبی بر رشد عادی جنین و روند بارداری گذاشته است.

ناموفق بودن روش ساکشن در سقط جنین می‌تواند نشانه حاملگی نابجا (خارج رحمی باشد) که نیاز به بستری و جراحی شکم دارد.

بارداری بعد از سقط جنین

بارداری بعد از سقط جنین

خونریزی بعد از ساکشن جنین

خونریزی بعد ساکشن جنین، شبیه به خونریزی دوران قاعدگی است و به مدت ۱۰ روز یا بیش‌تر طول می‌کشد. اگر خونریزی شما بسیار شدید و طولانی مدت بود و یا خروج لخته خون داشتید، به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت‌های بعد از ساکشن جنین

اگر برای انجام این عمل، به صورت عمومی بی هوش شده باشید، باید برای مدتی در بیمارستان بمانید تا اثر دارو‌های بیهوشی از بین برود و سپس پزشک به شما اجازه ترخیص دهد. اگر برای انجام این عمل از بی حسی موضعی استفاده شود، بهتر از بی حسی عمومی است، زیرا بی حسی موضعی سرگیجه و احساس خستگی بی هوشی عمومی را نخواهد داشت.

بعد از ساکشن جنین و ترخیص از بیمارستان بهتر است فردی لااقل تا ۲-۱ روز، برای مراقبت از شما، در منزل کنارتان باشد. برای مقابله با درد و ناراحتی بعد از ساکشن جنین می‌توانید از مسکن استفاده نمایید.

پزشک برای پیگیری موفقیت آمیز بودن عمل شما، تاریخ مراجعه و معاینه‌ای (تقریباً دو هفته بعد از سقط جنین) را به شما توصیه می‌کند که باید حتماً در آن تاریخ به پزشک مراجعه کنید.

خرید قرص سایتوتک در داروخانه

خرید قرص سایتوتک در داروخانه

ریکاوری و بازیابی بعد از ساکشن جنین

برای مقابله با درد و ناراحتی بعد از ساکشن جنین می‌توانید از مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن یا پاراستامول استفاده نمایید. البته مصرف مسکن‌های نیز باید زیر نظر پزشک یا داروساز باشد. اگر ساکشن با بی هوشی عمومی انجام شود، ۴۸ ساعت اول بعد از سقط جنین، رانندگی نکنید و یا با دستگاه‎هایی که نیاز به دقت و تمرکز دارند، کار نکنید.

بعد از این عمل بهتر است به جای تامپون از حوله‌های بهداشتی استفاده کنید، حداقل تا یک ماه بعد از سقط جنین، از تامپون استفاده نکنید.

تا زمانی که خونریزی بعد از عمل شما به طور کامل متوقف نشده است، رابطه جنسی نداشته باشید و زمانی که رابطه جنسی خود را به صورت عادی آغاز کردید، از روش‌های پیشگیری از بارداری مطمئن و مناسبی استفاده کنید، زیرا بعد از سقط جنین، احتمال بارداری و ابتلا به بیماری‌های مقاربتی بسیار زیاد است.

خونریزی بعد از ساکشن جنین تا چه مدت است؟

خونریزی بعد از ساکشن جنین برای مدت ۲ هفته طبیعی است. در چند روز اول بعد از سقط جنین، خونریزی سبک است، اما بعد از چند روز خونریزی سنگین‌تر شده و گرفتگی عضلات شدیدتر می‌شوند. خونریزی غیر طبیعی واژینال بعد از ساکشن جنین نادر است. و این عارضه در کمتر از ۱ درصد از زنان پس از سقط جنین دیده می‌شود.

لخته شدن خون بعد از ساکشن جنین

اندازه لخته خون بعد از سقط جنین می‌تواند به اندازه یک ریگ تا اندازه تخم مرغ باشد. خروج لخته خون‌های بزرگ از رحم بیش از دو ساعت طول می‌کشد که طبیعی نیست. خروج لخته خون ممکن است گردن رحم را مسدود کرده از خروج خون از رحم جلوگیری کند و باعث بزرگ شدن رحم و درد شدید شود. در چنین مواقعی حتماً به پزشک مراجعه کنید.

suction abortions

خونریزی شدید بعد از ساکشن جنین

خونریزی واژینال سنگین بعد از سقط جنین نشانه آن است که چیزی ممکن است اشتباه باشد. اگر بیش از ۱۲ ساعت بعد از سقط جنین دچار خونریزی شدید واژینال بودید باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر پس از اولین روز بعد از ساکشن جنین، خونریزی شما قرمز روشن است، حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.

In-Clinic Abortion

پیشگیری و درمان خونریزی بعد از ساکشن جنین

تنها چیزی که اهمیت زیادی برای بهبودی هرچه زودتر شما دارد، توجه به دستورالعمل‌های پزشک است.

مهم‌ترین نکاتی که باید برای جلوگیری از خونریزی غیر طبیعی بعد از سقط جنین به آن‌ها توجه کنید:

• ورزش نکردن به مدت ۲ هفته
بلند نکردن هر چیز سنگین‌تر از ۵ کیلوگرم
• در دوره التیام و به مدت ۲ هفته بعد از سقط جنین، فعالیت‌های جنسی واژینال نداشته باشید.
• به مدت دو هفته بعد از عمل از تامپون استفاده نکنید

Early Abortion

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Recipe Rating